O plemeni

POVAHA MALINOISE

Malinois je ostražitý, inteligentní, pozorný, temperamentní, pracovitý, učenlivý, odvážný,dobrý hlídač, má velkou výdrž a je oddaný svým lidem.

I když je to původně pes pro venek, dobře se přizpůsobí životu v bytě, může-li se pravidelně proběhnout. Chcete-li jen čistě rodinného psa není malinois ten nejvhodnější. Na to je příliš aktivní a temperamentní.

Psi tohoto plemene jsou nadmíru vhodní pro výcvik, a to na soutěžní úrovni. Jako jedni z mála jsou schopni i na nejvyšších soutěžích konkurovat německým ovčákům. Běžně se používají u policie i u armády.

Většina malinoisů ráda plave, aportuje nebo běhá vedle kola, velice rádi si hrají, hlavně s míčem.

Tito ovčáci vycházejí zpravidla dobře s dětmi. Někteří jsou dominantnější vůči ostatním psům (asi jako většina psů, ale i zde hraje velikou roli správná a včasná socializace).

Ale i u malinoisů platí pravidlo, snad jako pro všechny psy…“Jak si psa vychováš, takovýho ho máš!“ Věřte, že ani policejní psi, kteří umí vyhledávat drogy, miny nebo pachatele a poslouchají na slovo se takto nenarodili. Někdo se jim musel věnovat a naučit je to.

VZHLED MALINOISE

Výška psů v kohoutku dosahuje asi 62 cm, feny jsou o něco menší – 58 cm. Výchylky o 2cm dolů a 4 cm nahoru jsou přípustné. Srst je krátká, narezavělá s černými konečky chlupů a černou maskou.

Malinois se podobá vzhledem německému ovčáku. Německý ovčák má však obdélníkový formát těla, zatímco malinois je kvadratičtější. Charakteristické jsou i rozdíly ve znacích na hlavě. Malinois má plošší lebku a v poměru k mozkovně delší nosní partii hlavy. Němečtí ovčáci mají lebku klenutější, s nosní partií stejně dlouhou jako mozkovnou.

STANDARD MALINOISE (BELGICKÝ OVČÁK) >zde<